Xacobeo Galicia: con toda a ilusión dos comezos e máis madurez

[ 22/01/2009 ] O Xacobeo Galicia presentou o seu terceiro proxecto para o ciclismo internacional, que se asenta en toda a ilusión inicial e as bases que se foron colocando desde mediados de 2006, cando o equipo establecía o punto de arranque da súa constitución. O acto celebrouse no Centro Galego de Arte Contemporánea, presidido pola conselleira de Cultura e Deporte, Ánxela Bugallo.

Fotos individuais dos ciclistas
Foto presentación

A continuación relacionanse os ciclistas do equipo co seu palmarés:
Foto da presentación
Foto da presentación

CICLISTAS XACOBEO GALICIA 2009
Ezequiel Mosquera Míguez
Teo (A Coruña), 1975. Terceira tempada.
Palmarés
1º E etapa: Clásica Int. Alcobendas 2008
3º Vuelta Mallorca 2007
4º Vuelta España 2008
5º Vuelta España 2007
5º Vuelta a Burgos 2008
5º Vuelta a Murcia 2005
7º Vuelta a Portugal 2005
8º Vuelta a Mallorca 2008
8º Vuelta Andalucía 2005
9º Vuelta al País Vasco 2008
9º Vuelta a Castilla y León 2008
9º Giro Trentino 2006
10º Vuelta a Cataluña 2005
10º Vuelta a Murcia 2008

PUBLICIDADE EN XORNAL GALEGO

David García Dapena
Marín (Pontevedra), 1977. Terceira tempada.
Palmarés
1º Etapa Vuelta a España 2008
1º Vuelta a Turquía 2008
10 victorias en probas en Portugal
10º Subida al Naranco 2008
14º Vuelta España 2008
23º Vuelta España 2007

Gustavo César Veloso
Vilagarcía (Pontevedra), 1980. Terceira tempada.
Palmarés
1º Vuelta Cataluña 2008
1º Etapa Vuelta Portugal 2006
3º Tour Langkawi 2008
3º Vuelta a los Puertos 2004
4º Vuelta a Turquía 2008
7º Vuelta a Castilla y León 2007
7º Vuelta al Alentejo 2007
9º Tour Porvenir 2004
9º Vuelta a Aragón 2006
10º Vuelta a Santarem 2008
29º Vuelta España 2008

David Herrero Llorente
Bilbao, 1979. Terceira tempada.
Palmarés
1º etapa Vuelta País Vasco 2008
1º etapa Euskal Bizikleta 2006
1º etapa Clásica de Alcobendas 2005
1º GP Llodio 2005
1º etapa Euskal Bicicleta 2005
1º etapa Vuelta a Burgos 2005
1º etapa Vuelta a Castilla y León 2002
1º etapa Volta a Asturias 2004
1º Clásica de Ordizia25/07/2004
2º Euskal Bizikleta 2006
3º Campeonato España CRI 2006
3º etapa Vuelta a España 2008
3º Circuito de Getxo 2005
3º en tres etapas Vuelta País Vasco 2008
4º G. P. Miguel Induráin 2008
4º Clásica Ordizia 2007
4º Vuelta a Burgos 2006
4º Volta a Burgos 2006

Carlos Castaño Panadero
Madrid, 1979. Terceira tempada.
Palmarés
1º etapa Volta a Cataluña 2006
1º etapa 1 Vuelta a Burgos 2005
1º etapa 3 Vuelta a Burgos 2005
2º Clásica Los Puertos 2005
3º Volta a Burgos 2007
3º Volta a Madrid 2007
3º GP Internacional 2 (POR) 2005
3º Volta a Burgos 2005
4º Clásica Los Puertos 2007
4º Clásica de Alcobendas 2006
4º Circuito de Getxo 2005
4º Subida a Urkiola 2005
6º Vuelta Chihuahua (Méjico) 2008
38º Vuelta España 2008
60º Vuelta España 2008

Gustavo Domínguez Lemos
Porriño (Pontevedra), 1980. Terceira tempada.
Palmarés
2º Clásica de Ordizia 2004
2º GP Primavera (POR) 2002
3º Volta a Tras Montes 2002
3º G. P. Abimota (POR) 2003
5º Tour Limousin (FRA) 2004
8º GP CTT Correios (POR) 2003
18º G. P. CTT Correios (POR) 2008
23º Vuelta Alentejo 2008
32º Vuelta Cataluña 2008
68º Vuelta España 2008
1º Sprints Especiales G. P. M. Induráin 2007

Gonzalo Rabuñal Ríos
Arteixo (A Coruña), 1984. Terceira tempada.
Palmarés
2º Et4 – Volta a Irlanda
3º Et5 – Vta. Asturias
6º Vuelta Asturias 2008
8º Vuelta Irlanda 2008
13º Vuelta a La Rioja 2008
1º Metas Volantes Getxo 2008

Serafín Martínez Acevedo
O Rosal (Pontevedra), 1984. Terceira tempada.
Palmarés
11º Campeonato España fondo 2008
17º Ruta del Sur (FRA) 2008
29º Clásica Int. Alcobendas 2008
90º Vuelta España 2008
9 días líder Montaña Vuelta España 2007

Juan Francisco Mourón Doldán
Betanzos (A Coruña), 1984. Terceira tempada.
Palmarés
9º Clásica de Almería 2008
57º Vuelta Valencia
69º Vuelta Castilla y León

Delio Fernández Cruz
Moaña (Pontevedra), 1986. Segunda tempada.
Palmarés
16º G. P. Paredes (POR) 2008
24º Vuelta Mallorca 2008
43º Euskal Bizikleta 2008
54º Vuelta Asturias 2008
Alejandro Paleo Mosquera
Vivieiro (Lugo), 1981. Segunda tempada
Palmarés
49º G. P. Paredes (POR)
59º Tour Langkawi (MAL)
65º Ruta del Sur (FRA)

Eduard Vorganov
Voronezh (Rusia), 1982. Segunda tempada.
Palmarés
1º Clásica Almería 2007
3º etapa 4 Volta Asturias
5º G. P. CTT Correios 2008
10º Vuelta Rioja 2008
13º Etapa 16 Volta España
20º Vuelta a Samtarem (POR) 2008
22º Vuelta Andalucía 2008
22º Volta Alentejo 2007
60º Vuelta España 2008
70º Vuelta España 2007
1º Montaña CTT Correios 2008

Vladimir Isaychev
Samara (Rusia), 1986. Segunda tempada
Palmarés
47º Vuelta a Asturias 2008
52º Vuelta a La Rioja 2008
65º Vuelta Alentejo 2008

Iban Mayoz Etxeverría
San Sebastián (Guipúzcoa), 1981. Segunda tempada
Palmarés
8º Vuelta Andalucía
9º Vuelta Mallorca
10º Vuelta a La Rioja
14º Tour Poitou Charentes
1º Metas Volantes País Vasco y Euskal Bizikelta
Alberto Fernández Sanz
Barros (Cantabria), 1981. Segunda tempada.
Palmarés
18º Vuelta a Mallorca
31º Clásica Int. Alcobendas
35º Euskal Bizikleta

NOVAS INCORPORACIÓNS EN 2009
Iván Raña Fuentes
Ordes (A Coruña). 1979
Trayectoria profesional
Traxectoria profesional
Procede do tríatlon, modalidade na que chegou ao máximo nivel no panorama internacional, coa conquista de varios títulos mundiais e europeos, ademais de dous diplomas olímpicos. Este ano chega ao Xacobeo Galicia para asumir un novo reto no ámbito do ciclismo, que levanta gran expectación.
PALMARÉS
5º puesto en los JJ.OO de Pekín y Sidney (2008 e 2000)
Campeón del Mundo de Triatlon (Cancún, México. 2002)
Campeón de Europa de Triatlon (2002, 2003 e 2004)
Campeón de España de Triatlon (2001, 2002, 2004 e 2007)
Campeón de España de Duatlón (2002)
Campeón de la Copa del Mundo de Triatlon (Funchal, Portugal) (2002 y 2003)
Subcampeón do Mundo de Triatlon (Queenstown, 2003 e Madeira, 2004)
1º Prueba de la Copa del Mundo de Ishigaki (2001)
1º Copa de Europa de Triatlón de San Remo (2006)
2º Copa del Mundo de Ishigaki (2002)
4º Campeonato del Mundo de Edmonton (2001)
3º en el Campeonato del Mundo Júnior en Montreal (1999)
2º Puesto en la Copa del Mundo Elite en Cancún (1999)
Campeón de Europa Junior individual en Madeira (1999)
Campeón del Mundo Junior por equipos en Perth (1997)
Campeón del Mundo Junior por equipos en Perth (1998)
6º Puesto en el Campeonato del Mundo Júnior de Lausanne (1998)
4º Campeonato del Mundo Junior en Perth (1997)
4º Campeonato del Mundo Junior en Cleveland, USA (1996)

Pedro Fernández Hermida
Vigo. 1976. Primeira tempada.
Chega ao equipo desde o ciclismo profesional portugués, donde permaneceu sete tempadas. O seu último equipo foi o Loulé.
Palmarés
1º etapa y general Volta ao Minho (2004)
1º etapa Volta ao Minho 2006
1º Circuito Nafarros (2002)
2º GP Área Metropolitana (Vigo) (2004)
3º Oporto – Lisboa (2004)

Marcos García Fernández
Sanmartín de Valdeiglesias (Madrid), 1986. Primeira tempada
Trayectoria
Traxectoria
Primeira tempada como profesional, aínda que no último ano xa chegou a disputar varias carreiras a proba co Xacobeo Galicia, causando unha boa impresión e confirmando, por outra banda, a brillante traxectoria que marcou no campo amateur, con triunfos en Bira, Volta a Ávila ou Memorial Valenciaga, entre outros.
Equipo procedencia: Supermercados Froiz
Palmarés profesional*
33º Vuelta a los Puertos 2008
44º Vuelta a Burgos 2008
78º Tour de Poitou Charentes
* Carreras disputadas a prueba con el Xacobeo Galicia

PUBLICIDADE EN XORNAL GALEGO

Héctor Espasandín Rama
Culleredo (A Coruña), 1985. Primeira tempada no equipo.
Traxectoria deportiva
Primeira tempada no Xacobeo Galicia, equipo ao que chega procedente do equipo amateur Caja Rural. Dende a súa etapa júnior, na que se proclamou os dous anos campión galego de fondo, mantivo un alto nivel deportivo, con algunha lagoa marcada polas lesións, que o fan acredor a esta oportunidade que lle brinda o Xacobeo Galicia no 2009.
Equipo procedencia: Caja Rural